To co bardzo ważne to też wspomnę na samym początku. Pancerz to nie tylko kawałek metalu, a penetracja pocisku nie zależy tylko od kalibru i rodzaju. Z tego też powodu na penetrację wpływa kilka czynników. Jakich? Zapraszam do lektury!
Jak strzelać w World of Warships?
Otóż to te czynniki:
- Prędkość
- Waga
- Różnica pancerza i kalibru,
- Kąt wystrzału,
- Ładunki miotające.
Zanim pocisk uderzy w cel, bądź też nie uderzy, to podczas lotu na ową amunicję działają inne czynniki zewnętrze, takie jak opór powietrza. Ten sprawia, że pocisk traci swoją prędkość początkową i zmienia tor lotu i kąt uderzenia. Animacja wykonana przez Rosjan pokazuje to najlepiej:
Staje się więc jasne, że wykonanie takich obliczeń w głowie jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli trzeba skorzystać z skomplikowanych formuł Thompsona i Kirillov'a. Dla ciekawości podam linki:
- http://en.wikipedia.org/wiki/Thomson_scattering
- http://en.wikipedia.org/wiki/Kirillov_character_formula
- Artykuł na temat formuły Kirillova
No ale praktyka jest inna niż teoria. Dlatego gracz nie powinien sobie zapychać sobie głowy niepotrzebnymi informacjami. Pierwsze strzały nie będą idealne i każdy to powinien wiedzieć. Lecz każda kolejna walka sprawia, że gracz nie ma trudności, aby wybrać żądaną odległość strzału, biorąc pod uwagę sytuację walki. Z czasem technika jest coraz bardziej doskonała i wszystko dzieje się na poziomie intuicyjnym (i kto mówi, że tylko kobiety się nią kierują?).
Tak więc bardziej doświadczeni gracze będą strzelać lepiej. Czasem strzelą z większej odległości, czasem z mniejszej. Wszystko zależy od celu i naszego kalibru. Ale czasem pojawi się kąt 90° i wtedy pocisk ma krótsza drogę - zaraz wyjaśnię. Wykorzystywany jest wtedy tak zwany efekt normalizacji pocisków. Co to znaczy? W internecie znalazłem takie wytłumaczenie:
Istnieje też ryzyko nadmiernej normalizacji. Jakkolwiek to nie brzmi, ale taka jest możliwość. Jest tak wtedy gdy powłoka pocisku się zniszczy, a pancerzowi nic się nie stanie bo rdzeń nie uderzy w kadłub.
Jest to odchylenie pocisku w momencie zetknięcia z pancerzem, co skutkuje skróceniem drogi jaką musi przebyć pocisk, aby przebić pancerz.Zwróćcie uwagę na animację:
Istnieje też ryzyko nadmiernej normalizacji. Jakkolwiek to nie brzmi, ale taka jest możliwość. Jest tak wtedy gdy powłoka pocisku się zniszczy, a pancerzowi nic się nie stanie bo rdzeń nie uderzy w kadłub.
Na końcu pocisku była osłona z miękkiej stali, która powodowała, że pocisk natrafiając na pochyłą płytę pancerną uderzał w niego osłoną z miękkiej stali, która była tak ukształtowana, że "ustawiała" pocisk prostopadle do płyty pancernej, co z kolei powodowało, że droga jaką pocisk przebędzie w pancerzu była o wiele krótsza.Więc to naprężenie zgina korpus pocisku do tego stopnia, że rozpada się na kawałki. W celu wzmocnienia pancerza, niektóre okręty mają pancerz nachylony pod lekkim kątem. Wystarczy to aby przedłużyć zasięg lotu pocisku przy zetknięciu z pancerzem, a to sprawia, że grubość pancerza staje się większa niż podano w charakterystyce technicznej. Oto jak to się dzieje:
Następna część będzie poświęcona rykoszetom. Ten efekt jest znany głównie graczom w World of Tanks. Przypomnę, że jest to odbicie pocisku jeśli ten trafia w pancerz pod zbyt dużym kątem ostrym. Wtedy zgodnie z prawami geometrii pocisk może zrykoszetować, tym samym nie powodując szkód. Oczywiście różne rodzaje amunicji zachowują się różnie, ale należy pamiętać, że najbardziej podatne na rykoszet są pociski AP - czyli przeciwpancerne.
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Witaj na mrafpl.blogspot.com. Zachęcam Cię do śledzenia najnowszych treści na temat gier Wargaming.net!